oradea.ro
Viceprimarul Teofil Filimon a participat la ceremonia dedicată Zilei Drapelului Național
Viceprimarul Teofil Filimon a participat la ceremonia dedicată Zilei Drapelului Național ȘtiriViceprimarul Teofil Filimon a participat la ceremonia dedicată Zilei Drapelului Național Viceprimarul municipiului Oradea, Teofil Filimon, a participat astăzi, 26 iunie 2026, la manifestările organizate cu prilejul Zilei Drapelului Național, desfășurate la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” (Biserica cu Lună) și pe platoul din fața Primăriei Oradea. Ceremonia a debutat cu oficierea slujbei de sfințire a Drapelului Național, după care participanții s-au deplasat în fața Primăriei, unde a avut loc momentul oficial de arborare a drapelului. Evenimentul a inclus întâmpinarea oficialităților, prezentarea onorului, rostirea alocuțiunilor dedicate Zilei Drapelului Național, precum și binecuvântarea și sărutarea simbolului național. În cadrul ceremoniei, Drapelul Național a fost înălțat pe catarg în acordurile Imnului Național al României, moment urmat de defilarea detașamentului de onoare. Prin participarea la acest eveniment, reprezentanții administrației locale au marcat importanța unuia dintre cele mai importante simboluri naționale și au adus un omagiu valorilor și tradițiilor care unesc comunitatea. GALERIE FOTO: The post Viceprimarul Teofil Filimon a participat la ceremonia dedicată Zilei Drapelului Național appeared first on Oradea.ro.
Citește articolul complet pe Oradea.ro
https://oradea.ro/stiri/viceprimarul-teofil-filimon-a-participat-la-ceremonia-dedicata-zilei-drapelului-national/