Ebihoreanul
Ebihoreanul

www.ebihoreanul.ro

Un elev din Oradea a dat Evaluarea Națională din patul de spital, după ce a leșinat în dimineața primului examen. Ce riscă elevii care ratează probele

Situație excepțională, luni, în mediul școlar și spitalicesc, deopotrivă, din Oradea: un elev de clasa a VIII-a de la Colegiul Național Emanuil Gojdu a susținut prima probă de la Evaluarea Națională internat în spital, după ce, luni dimineață, înainte de examen, i s-a făcut rău. Trei profesori s-au deplasat în unitatea medicală, cu subiectul de rezervă pentru examen, ca adolescentul să nu rateze ocazia de a intra la liceul pe care și-l dorește. Elevii care ratează Evaluarea Națională, care se susține într-o singură sesiune, nu vor putea să opteze pentru liceele de top, deoarece vor avea medii mici la repartizarea computerizată.

22 June 2026, 12:04

Situație excepțională, luni, în mediul școlar și spitalicesc, deopotrivă, din Oradea: un elev de clasa a VIII-a de la Colegiul Național Emanuil Gojdu a susținut prima probă de la Evaluarea Națională internat în spital, după ce, luni dimineață, înainte de examen, i s-a făcut rău. Trei profesori s-au deplasat în unitatea medicală, cu subiectul de rezervă pentru examen, ca adolescentul să nu rateze ocazia de a intra la liceul pe care și-l dorește. Elevii care ratează Evaluarea Națională, care se susține într-o singură sesiune, nu vor putea să opteze pentru liceele de top, deoarece vor avea medii mici la repartizarea computerizată.

Citește articolul complet pe Ebihoreanul

https://www.ebihoreanul.ro/stiri/un-elev-din-oradea-a-dat-evaluarea-nationala-din-patul-de-spital-dupa-ce-a-lesinat-in-dimineata-primului-examen-ce-risca-elevii-care-rateaza-probele-202975.html

Deschide