www.ebihoreanul.ro
Șeful DGASPC Bihor, Călin Puia, încă o „gaură” dată instituției: are de achitat bani unui grup de 9 angajate puse abuziv să plătească un prejudiciu inventat
Un grup de 9 angajate ale Direcției Generale de Asistență Socială și pentru Protecția Copilului Bihor au câștigat în prima instanță un proces intentat șefului instituției, Călin Puia, pentru anularea unei dispoziții abuzive care le-ar fi obligat să achite fiecare câte 2,15 milioane lei ca urmare a unui prejudiciu, însă, inexistent. DGASPC, dar și Consiliul Județean Bihor, căreia i se subordonează Direcția, trebuie să le achite celor 9 angajate abuzate peste 36.000 lei cheltuieli de judecată.
Un grup de 9 angajate ale Direcției Generale de Asistență Socială și pentru Protecția Copilului Bihor au câștigat în prima instanță un proces intentat șefului instituției, Călin Puia, pentru anularea unei dispoziții abuzive care le-ar fi obligat să achite fiecare câte 2,15 milioane lei ca urmare a unui prejudiciu, însă, inexistent. DGASPC, dar și Consiliul Județean Bihor, căreia i se subordonează Direcția, trebuie să le achite celor 9 angajate abuzate peste 36.000 lei cheltuieli de judecată.
Citește articolul complet pe Ebihoreanul
https://www.ebihoreanul.ro/stiri/seful-dgaspc-bihor-calin-puia-inca-o-gaura-data-institutiei-are-de-achitat-bani-unui-grup-de-9-angajate-puse-abuziv-sa-plateasca-un-prejudiciu-inventat-202964.html