www.ebihoreanul.ro
Primăria Oradea cere preluarea lacului Izvor pentru reabilitare și o viitoare zonă de agrement
Municipalitatea orădeană vrea să preia barajul şi lacul de acumulare Izvor, aflate în domeniul public al Statului Român şi administrate de Universitatea din Oradea, pentru a le reabilita şi a transforma zona, pe termen lung, într-un loc de agrement. Consiliul Local a aprobat joi, cu unanimitate de voturi, solicitarea prin care amenajarea hidrotehnică ar urma să treacă în domeniul public al municipiului. Transferul este justificat prin nevoia de a preveni inundaţiile şi de a reţine apele venite de pe versanţi.
Municipalitatea orădeană vrea să preia barajul şi lacul de acumulare Izvor, aflate în domeniul public al Statului Român şi administrate de Universitatea din Oradea, pentru a le reabilita şi a transforma zona, pe termen lung, într-un loc de agrement. Consiliul Local a aprobat joi, cu unanimitate de voturi, solicitarea prin care amenajarea hidrotehnică ar urma să treacă în domeniul public al municipiului. Transferul este justificat prin nevoia de a preveni inundaţiile şi de a reţine apele venite de pe versanţi.
Citește articolul complet pe Ebihoreanul
https://www.ebihoreanul.ro/stiri/primaria-oradea-cere-preluarea-lacului-izvor-pentru-reabilitare-si-o-viitoare-zona-de-agrement-203135.html