Ebihoreanul
Ebihoreanul

www.ebihoreanul.ro

Primăria Oradea cere preluarea lacului Izvor pentru reabilitare și o viitoare zonă de agrement

Municipalitatea orădeană vrea să preia barajul şi lacul de acumulare Izvor, aflate în domeniul public al Statului Român şi administrate de Universitatea din Oradea, pentru a le reabilita şi a transforma zona, pe termen lung, într-un loc de agrement. Consiliul Local a aprobat joi, cu unanimitate de voturi, solicitarea prin care amenajarea hidrotehnică ar urma să treacă în domeniul public al municipiului. Transferul este justificat prin nevoia de a preveni inundaţiile şi de a reţine apele venite de pe versanţi.

28 June 2026, 12:17

Municipalitatea orădeană vrea să preia barajul şi lacul de acumulare Izvor, aflate în domeniul public al Statului Român şi administrate de Universitatea din Oradea, pentru a le reabilita şi a transforma zona, pe termen lung, într-un loc de agrement. Consiliul Local a aprobat joi, cu unanimitate de voturi, solicitarea prin care amenajarea hidrotehnică ar urma să treacă în domeniul public al municipiului. Transferul este justificat prin nevoia de a preveni inundaţiile şi de a reţine apele venite de pe versanţi.

Citește articolul complet pe Ebihoreanul

https://www.ebihoreanul.ro/stiri/primaria-oradea-cere-preluarea-lacului-izvor-pentru-reabilitare-si-o-viitoare-zona-de-agrement-203135.html

Deschide