infooradea.ro
Oradea pregătește un nou Spital de Psihiatrie și Centru Regional de Adicții
Consiliul Local Oradea a aprobat declararea interesului public pentru terenurile necesare construirii unui nou Spital de Psihiatrie și Centru Regional de Adicții, în zona străzii Apateului. Proiect regional pentru sănătatea… Articolul Oradea pregătește un nou Spital de Psihiatrie și Centru Regional de Adicții apare prima dată în InfoOradea - Stiri si informatii din Oradea.
Consiliul Local Oradea a aprobat declararea interesului public pentru terenurile necesare construirii unui nou Spital de Psihiatrie și Centru Regional de Adicții, în zona străzii Apateului.
Proiect regional pentru sănătatea mintală
Consiliul Local Oradea a aprobat declararea interesului public pentru terenurile necesare realizării unui viitor Spital de Psihiatrie și Centru Regional de Adicții. Proiectul este gândit pentru municipiul Oradea și întreaga regiune de nord-vest a României.
Amplasamentul propus are aproximativ 50.000 de metri pătrați și se află în zona străzii Apateului, la limita administrativă dintre municipiul Oradea și comuna Sânmartin.
Prin hotărârea adoptată, municipalitatea începe pregătirea documentațiilor necesare pentru accesarea unei finanțări europene în următoarea perioadă majoră de finanțare, care va începe în anul 2028. În perioada următoare, Primăria Oradea va purta discuții cu proprietarii terenurilor pentru achiziționarea acestora.
„Pregătim, în acest moment, documentațiile necesare pentru ca, la următoarea perioadă de finanțare, care va începe în 2028, să fim pregătiți să obținem o finanțare, astfel încât să construim și acest spital, Spitalul de Psihiatrie”, a declarat primarul Florin Birta.
Edilul a precizat că terenul a fost identificat în urma analizelor realizate împreună cu specialiștii. Zona oferă suficient spațiu pentru dezvoltarea unui campus medical și este situată în apropierea zonei de protecție și acumulare Adona, unde nu sunt prevăzute construcții.
Parc terapeutic și grădini senzoriale
Viitorul complex medical nu va fi conceput după modelul clasic al unui spital. Proiectul ar urma să includă, pe lângă spațiile de spitalizare și tratament, zone verzi, alei, un parc terapeutic și grădini senzoriale.
„Acest spital are nevoie, pe lângă zona de spitalizare și centrul de adicții și recuperare, și de zone verzi, de alei, de un parc terapeutic și de grădini senzoriale”, a explicat Florin Birta.
Potrivit administrației locale, amenajarea unui astfel de spațiu ar contribui la recuperarea pacienților și la îmbunătățirea condițiilor în care se desfășoară tratamentul pentru afecțiuni psihice și dependențe.
Proiectul este analizat și în contextul investițiilor medicale majore aflate în pregătire la Oradea, inclusiv noul spital de boli infecțioase și pneumologie.
Un proiect necesar pentru nord-vestul României
Primarul Florin Birta a subliniat că noul spital trebuie să aibă o perspectivă regională, întrucât în nord-vestul țării există un deficit de infrastructură modernă pentru psihiatrie și tratarea dependențelor.
„În nord-vestul României există un deficit de infrastructură modernă pentru psihiatrie și adicții”, a transmis edilul.
În această etapă, proiectul se află la nivelul pregătirii documentațiilor și al identificării terenurilor. Construirea efectivă a unității medicale va depinde de finalizarea etapelor administrative și de obținerea finanțării europene.
Foto: Imagine sugestiva
Articolul Oradea pregătește un nou Spital de Psihiatrie și Centru Regional de Adicții apare prima dată în InfoOradea - Stiri si informatii din Oradea.
Citește articolul complet pe InfoOradea
https://infooradea.ro/oradea-pregateste-un-nou-spital-de-psihiatrie-si-centru-regional-de-adictii/