www.ebihoreanul.ro
Ministru interimar al Sănătății, Cseke anunță o nouă reformă privind finanțarea spitalelor: vor conta serviciile furnizate pacienților și numărul acestora, nu al paturilor
Ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, a anunțat o schimbare majoră în finanțarea sistemului medical, așa încât spitalele nu vor mai primi bani în funcție de numărul de paturi, ci după serviciile oferite și numărul pacienților tratați. „Trecem de la un model rigid, centrat pe numărul de paturi, la un model eficient, în care finanțarea urmează serviciul medical și pacientul tratat”, a subliniat Cseke.
Ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, a anunțat o schimbare majoră în finanțarea sistemului medical, așa încât spitalele nu vor mai primi bani în funcție de numărul de paturi, ci după serviciile oferite și numărul pacienților tratați. „Trecem de la un model rigid, centrat pe numărul de paturi, la un model eficient, în care finanțarea urmează serviciul medical și pacientul tratat”, a subliniat Cseke.
Citește articolul complet pe Ebihoreanul
https://www.ebihoreanul.ro/stiri/ministru-interimar-al-sanatatii-cseke-anunta-o-noua-reforma-privind-finantarea-spitalelor-vor-conta-serviciile-furnizate-pacientilor-si-numarul-acestora-nu-al-paturilor-202173.html