infooradea.ro
Mii de orădeni rămân fără apă caldă până vineri seara. Sunt afectate 19 de străzi
Apa caldă este oprită la șapte puncte termice din Oradea, din cauza lucrărilor efectuate la Magistrala 1. Consumatorii de pe 19 străzi sunt afectați până cel târziu vineri seara. Locuitorii… Articolul Mii de orădeni rămân fără apă caldă până vineri seara. Sunt afectate 19 de străzi apare prima dată în InfoOradea - Stiri si informatii din Oradea.
Apa caldă este oprită la șapte puncte termice din Oradea, din cauza lucrărilor efectuate la Magistrala 1. Consumatorii de pe 19 străzi sunt afectați până cel târziu vineri seara.
Locuitorii din mai multe zone centrale ale Oradiei vor rămâne temporar fără apă caldă, începând de miercuri dimineața. Întreruperea este necesară pentru devierea Magistralei 1, în zona intersecției Magheru–Republicii.
Furnizarea agentului termic pentru prepararea apei calde a fost oprită miercuri, 15 iulie 2026, de la ora 08:00, la punctele termice 204, 206, 210, 304, 308, 309 și 316.
Măsura este necesară pentru realizarea unor lucrări de deviere a rețelei termice de transport – Magistrala 1, în zona intersecției străzii General Magheru cu Calea Republicii. Intervenția face parte din proiectul „Coridor de mobilitate Magheru–Republicii din Municipiul Oradea – Etapa I”.
Străzile pe care este oprită apa caldă
Sunt afectați consumatorii de pe următoarele străzi:
- Nicolae Jiga;
- Brașovului;
- Calea Republicii;
- Bucegi;
- Nicolae Titulescu;
- Pescărușului;
- Parcul Petőfi;
- Ecaterina Teodoroiu;
- Feleacului;
- dr. Louis Pasteur;
- Gheorghe Doja;
- Gheorghe Marinescu;
- Titus Popovici;
- Branului;
- Dâmbului;
- Reményik Sándor;
- General Magheru;
- Snagovului;
- Bicazului.
Reluarea furnizării agentului termic este estimată cel târziu pentru vineri, 17 iulie 2026, ora 23:30. Astfel, în funcție de evoluția lucrărilor, consumatorii ar putea rămâne fără apă caldă timp de aproape trei zile.
Pentru informații suplimentare, orădenii pot apela gratuit dispeceratul de urgență la numărul Tel Verde 0800 070 800 sau Dispeceratul SCADA, la 0259 467 577.
Citește și ultimele informații despre lucrările și restricțiile din Oradea.
Articolul Mii de orădeni rămân fără apă caldă până vineri seara. Sunt afectate 19 de străzi apare prima dată în InfoOradea - Stiri si informatii din Oradea.
Citește articolul complet pe InfoOradea
https://infooradea.ro/mii-de-oradeni-raman-fara-apa-calda-pana-vineri-seara-sunt-afectate-19-de-strazi/