Giulia Safina Popa câștigat primul turneu W15 din carieră
Giulia Safina Popa a câștigat primul turneu W15 la nivel de seniori/profesionist. Sportiva legitimată la CSM Oradea, antrenată de Lucian Popa și pregătită fizic de Dana și Marius Marinău, a triumfat la finele acestei săptămâni la Galați, în cadrul evenimentului ITF W15, aflat la cea de-a 3-a ediție. Întrecerea s-a desfășurat pe zgură. Desemnată cap de serie Nr. 5, sportiva în vârstă de 16 ani a avut următorul parcurs […]
Giulia Safina Popa a câștigat primul turneu W15 la nivel de seniori/profesionist. Sportiva legitimată la CSM Oradea, antrenată de Lucian Popa și pregătită fizic de Dana și Marius Marinău, a triumfat la finele acestei săptămâni la Galați, în cadrul evenimentului ITF W15, aflat la cea de-a 3-a ediție. Întrecerea s-a desfășurat pe zgură.
Desemnată cap de serie Nr. 5, sportiva în vârstă de 16 ani a avut următorul parcurs în proba de simplu:
– Turul 1, vs S. Bărbulescu (ROU), scor 6-2, 6-3
– Turul 2, vs Ioana Ștefania Boian (ROU), scor 6-4, 6-1
– Sferturi de finală, vs Irina Fetecău (ROU), scor 6-2, 6-4
– Semifinale, vs Anastasia Safta (ROU), scor 7-5, 6-0
– Finala, vs Chiara Fornasieri (ITA), scor 6-4, 6-3
La acest turneu, pe tabloul principal de 32, au participat sportive din Italia, Marea Britanie, Norvegia, Spania, India, Danemarca și România.
Giulia a participat și în proba de dublu, acolo unde s-a oprit în turul al 2-lea.
În perioada următoare, Giulia Popa plănuiește să participe la turneul WTA 250 de la Iași. Acest eveniment, unul de nivel profesionist, se va desfășura la mijlocul lunii Iulie.
Citește articolul complet pe Oradea24
https://oradea24.ro/2026/06/28/giulia-safina-popa-castigat-primul-turneu-w15-din-cariera/