Oradea24
Oradea24

oradea24.ro

Bihor: Un copil de 5 ani, rănit după ce un ATV condus de un bărbat beat și fără permis s-a răsturnat

imagine sugestivă Popești / Accident rutier. La data de 1 august a.c., la ora 18.02, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Marghita au fost sesizați, prin S.N.U.A.U. 112, că, în localitatea Popești, județul Bihor, s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate de polițiști la fața locului s-a stabilit că, un bărbat, de 58 de ani, din […]

03 August 2026, 08:42 Claudiu Mihuț
Actualitate

imagine sugestivă

Popești / Accident rutier.

La data de 1 august a.c., la ora 18.02, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Marghita au fost sesizați, prin S.N.U.A.U. 112, că, în localitatea Popești, județul Bihor, s-a produs un accident rutier.

Din cercetările efectuate de polițiști la fața locului s-a stabilit că, un bărbat, de 58 de ani, din localitatea Popești, în timp ce conducea un vehicul ATV pe drumul principal din localitate, în condiții ce urmează a fi stabilite din cercetări, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, iar vehiculul s-a răsturnat pe partea carosabilă.

În urma accidentului rutier, conducătorul ATV-ului și un minor, de 5 ani, din aceeași localitate, pasager pe vehiculul ATV, au suferit leziuni, fiind transportați la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

În urma verificărilor efectuate de polițiști s-a constatat că bărbatul de 58 de ani nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar ATV-ul pe care îl conducea nu era înmatriculat.Totodată, în urma testării sale cu aparatul etilotest, s-a constatat că acesta prezenta o concentrație alcoolică de 0,66 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiindu-i recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

De asemenea, din cercetări a rezultat că ATV-ul ar fi fost pus în circulație și încredințat spre a fi condus de un bărbat, de 28 de ani, din localitatea Popești, deși acesta ar fi cunoscut faptul că bărbatul de 58 de ani nu posedă permis de conducere. Totodată, după producerea accidentului rutier, bărbatul de 28 de ani ar fi modificat starea locului producerii evenimentului**, fără acordul poliției, împingând ATV-ul avariat și încărcându-l pe o remorcă.

Polițiștii continuă cercetările în cauză, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Marghita, pentru documentarea împrejurărilor producerii accidentului rutier și sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, punerea în circulație și conducerea unui vehicul fără permis de conducere, conducerea unui vehicul neînmatriculat, conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, încredințarea unui vehicul unei persoane care nu posedă permis de conducere și părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ștergerea urmelor acestuia.

Citește articolul complet pe Oradea24

https://oradea24.ro/2026/08/03/bihor-un-copil-de-5-ani-ranit-dupa-ce-un-atv-condus-de-un-barbat-beat-si-fara-permis-s-a-rasturnat/

Deschide