Oradea24
Oradea24

oradea24.ro

Activități organizate de pompierii bihoreni cu ocazia „Zilei Internaționale a Copilului”

Cu prilejul „Zilei Internaționale a Copilului”, pompierii Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Crișana” vor desfășura numeroase și diverse activități destinate sărbătoririi celor mici, dar și tinerilor, pe parcursul mai multor zile, în diferite locații din județ. Astfel, în data de 1 iunie 2026, în intervalul orar 10.00 – 15.00, ISU Bihor va organiza „Ziua Porților […]

28 May 2026, 20:04 Claudiu Mihuț
Știri Bihor

Cu prilejul „Zilei Internaționale a Copilului”, pompierii Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Crișana” vor desfășura numeroase și diverse activități destinate sărbătoririi celor mici, dar și tinerilor, pe parcursul mai multor zile, în diferite locații din județ.

Astfel, în data de 1 iunie 2026, în intervalul orar 10.00 – 15.00, ISU Bihor va organiza „Ziua Porților Deschise” atât la sediul inspectoratului și al Detașamentului 1 de Pompieri Oradea, situat pe strada Avram Iancu nr. 9, cât și la sediile Detașamentului 2 de Pompieri Oradea, Stației de Pompieri Aleșd, Gărzii de Intervenție 1 Mai, Detașamentului de Pompieri Marghita, Stației de Pompieri Săcuieni, Stației de Pompieri Valea lui Mihai, Gărzii de Intervenție Sălard, Gărzii de Intervenție Tinca, Secției de Pompieri Beiuș și Stației de Pompieri Ștei.

În cadrul „Zilei Porților Deschise”, copiii vor putea asista la exerciții demonstrative de stingere a incendiilor, salvare de la înălțime, acordare a primului ajutor calificat și echipare contracronometru. Totodată, aceștia vor avea ocazia să descopere autospecialele de intervenție, echipamentele și accesoriile utilizate de pompieri și să participe la sesiuni de informare preventivă și activități interactive, având posibilitatea de a deveni, pentru câteva momente, pompieri militari prin exersarea refulării apei la țintă.

De asemenea, pompierii bihoreni vor fi prezenți cu tehnică și echipamente specifice, ateliere interactive și jocuri pentru copii în cadrul unor evenimente organizate în mai multe localități din județ.

Programul tuturor activităților organizate de pompierii bihoreni pentru copii

Sâmbătă, 30 mai 2026:

între orele 11.00 – 13.00, în Piața Obor din Batăr

Duminică, 31 mai 2026:

între orele 11.00 – 16.00, în Cetatea Oradea

între orele 13.00 – 15.00, pe Baza Sportivă din Paleu

între orele 14.00 – 16.00, la Ștrandul Municipal Marghita

Luni, 1 iunie 2026:

între orele 10.00 -15.00, „Ziua Porților Deschise” la subunitățile de pompieri din localitățile: Oradea, Aleșd, 1 Mai, Marghita, Săcuieni, Valea lui Mihai, Sălard, Tinca, Beiuș și Ștei

între orele 11.00 – 16.00, în Cetatea Oradea

între orele 10.00 – 15.00, în Orășelul Copiilor

între orele 13.00 – 16.00, pe Aleea Campus (noua pietonală) din cartierul Șoimul, Aleșd

între orele 11.00 – 13.00, la Ștrandul Municipal Marghita

Sâmbătă, 6 iunie 2026:

între orele 12.00 – 16.00, la Conacul Moskovits din Arpășel

între orele 11.00 – 15.00, la Cuibul Dropiei din Salonta.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Crișana” al județului Bihor îi invită pe toți copiii, părinții și bunicii să participe la activitățile pregătite de pompierii militari bihoreni și să petreacă împreună momente educative, interactive și pline de bucurie, dedicate „Zilei Internaționale a Copilului”.

Citește articolul complet pe Oradea24

https://oradea24.ro/2026/05/28/activitati-organizate-de-pompierii-bihoreni-cu-ocazia-zilei-internationale-a-copilului/

Deschide