CS Oşorhei - CS Iernut 2-1 - Au ieşit din zona retrogradării
Tânăra echipă a Oşorheiului şi-a valorificat ieri avantajul terenului propriu şi, după multă vreme, a evadat din zona locurilor retrogradabile direct. La capătul unui meci foarte disputat, formaţia antrenată de Gheorghe Silaghi a dispus cu 2-1 (1-1) de CS Iernut, o contracandidată la menţinerea în eşalonul trei.
Mureşenii au marcat primii dintr-o lovitură de la 11 metri, transformată de Ungur (32), dar înaintea pauzei Bercea (44) a restabilit egalitatea (1-1). Golul victoriei, altfel meritate, l-a reuşit un alt jucător transferat în pauza competiţională, fundaşul Mintaş (75). CS Oşorhei a încheiat partida în inferioritate numerică, portarul Higyed, avertizat prima dată la faza penalty-ului, văzând al doilea cartonaş galben în minutul 89 pentru trageri de timp.
Antrenorul Gheorghe Silaghi a mizat pe Higyed - R. Pop, Gal, Mintaş, Lorincz - Haş (85 F. Buz), Ferik, Gergely (85 Săvescu), Bercea, Sg. Ban (87 Mocskola), Sumălan (78 Petricău).
Arbitri: Victor Hurducaş (Cluj) - la centru; Daniel Popa (Aiud), Andrei Mutu (Alba Iulia) - asistenţi. Observatori FRF: Szekely Zoltan (Baia Mare), Birtalan Attila (Crasna).
Alte amănunte în ediţia de luni a ziarului.
Rezultatele celorlalte partide jucate ieri:
ASA Târgu Mureş II - Metalurgistul Cugir 1-3
Marcatori: Dulap (86) / Şuteu (36, 90+1), Şaucă (49)
Unirea Jucu - Viitorul Ulmeni 4-0
Sănătatea Cluj - FC Bistriţa 1-0
Marcator: Adrian Lupu (22)
FC Zalău - Recolta Dorolţ 1-0
Marcator: A. Pop (82)
ASTĂZI, ora 15.00
ACS Comuna Recea - Unirea Dej
AFC Hermannstadt - Gaz Metan Mediaş II.
Avântul Reghin stă.
Clasament
1.Metalurgistul Cugir 17 11 2 4 40-16 35
---------------------------------------------------------------------------------------------------
2. AFC Hermannstadt 16 11 2 3 32-18 35
3. ACS Comuna Recea 16 10 4 2 33-13 34
4. Sănătatea Cluj 17 10 4 3 26-13 34
5. FC Zalău 17 10 3 4 25-13 33
6. Unirea Jucu 17 9 2 6 32-20 29
7. Gaz Metan Mediaş II 16 8 4 4 32-24 28
8. Unirea Dej 15 5 7 3 21-15 22
9. Avântul Reghin 16 7 1 8 21-21 22
10.Viitorul Ulmeni 16 6 3 7 28-34 21
11. ASA Târgu Mureş II 17 6 1 10 22-34 19
-------------------------------------------------------------------------------------------------
12. CS Oşorhei 17 4 2 11 20-31 14
-------------------------------------------------------------------------------------------------
13. CS Iernut 17 4 1 12 29-43 13
14. FC Bistriţa 17 2 2 13 13-52 8
15. Recolta Dorolţ 17 1 2 14 12-39 5
* Va promova echipa de pe locul I la finalul sezonului
** Vor retrograda direct echipele de pe locurile 13-15, dar şi cel mai slab loc, 12, după calcularea rezultatelor înregistrate cu echipele aflate pe locurile 1-11.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.